İhtişamlı Chesterfield Koltuklar

alvins maxi koltuk takimi 1 scaled

Chester koltuk modelleri, adını İngiltere’nin batı kısmında yer alan Chesterfield kasabasından almaktadır. İlk olarak bu bölgede üretilen ve daha sonra dünya genelinde kabul gören bir mobilya dekorasyonu fikri olarak isim yapmıştır. Evinizin dekorasyonunu zengin gösteren birçok farklı model, renk ve kumaş türü ile dizayn edilebilen ihtişamlı chesterfield koltuklar, İngiltere kökenli olmasına karşın dünyanın her yerinde oldukça sık tercih edilmektedir.

Yüzyıllardır üretimine devam edilen chester koltuk modellerinin modası neden hâlâ geçmedi? Peki, bu mobilyaların trend olmasının neden ne?

Chester koltuk modelleri, diğer tüm koltuk modellerinden ayrılan benzersiz tasarımı ile tarihten günümüze kadar otel, ofis ve ev dekorasyonlarının önemli bir parçasını oluşmuştur. Bu yazımızda ihtişamlı chesterfield koltuklar üzerine detaylı bir inceleme yapacağız.

Chesterfield Koltuğu Diğerlerinden Ayıran Ne?

 Chester koltuk, geçmiş zamanlardan bugüne kadar dönemin önemli insanlarının evlerinde yerini almış, her zaman zenginlik göstergesi olmuştur. Geçmişi çok eski zamanlara dayanmasına rağmen kendine has dokusunu bozmadan  her çağa uyum sağlayabilmiştir. Bununla yetinmeyip aynı zamanda günümüzün en popüler mobilya çeşitlerinden biri haline gelmiştir. Peki, Chester koltuk tam olarak nedir?

Chester koltuk modelleri kapitone deri döşeme kanepe üzerine düğmelerin eşit aralıklarla dikilmesiyle oluşur. İhtişamlı chesterfield koltuklar kendine has özellikler ile ön plana çıkarlar. Bunlar; dolgusu, iskeleti,  kumaş veya deri kaplaması, döşemeleri ve en önemlisi düğmeleridir.

Günümüzün mobilya sektöründe de önemli yer edinen Chester koltuk modelleri kaplanırken yalnızca deri değil, nubuk ve kadife gibi farklı döşemelik kumaşlar da tercih edilir. Farklı tasarım çizgileriyle bu koltuk modeli, sürekli bir yeniden yorumlanma ile tazeliğini ve zamansızlığını korumaya devam ediyor.

Chester Koltuğun Hikayesi Nedir?

“Chesterfield” terimi ilk kez, koltuk benzeri bir mobilyayı tanımlamak için 1800’lerde kullanılmıştır. Ancak chesterfield koltuğun macerası daha eski tarihlere dayanmaktadır.  Bu rivayeti kanıtlayacak nitelikte resmi bir belge  bulunmamasına rağmen anlatılana göre; Chester koltuk modeli aslen  Chesterfield Kontu’nun özel isteği üzerine yapılmıştır. Chester koltuk modelleri de ismini bu şekilde almıştır.

Rivayete göre kont, o zamanın soylularının kıyafetlerinin kırışmadan oturabilecekleri bir yer istemiş ve bu iş için de yerel bir zanaatkar görevlendirmiştir. Sonuç olarak chester koltuk ortaya çıkmıştır.

Farklı Modelleri ile  Chesterfield Koltukların Kullanımı

Çeşit çeşit desenler, rengârenk kumaşlar ve farklı kumaşlar ile chesterfield koltuklar her alana uyum sağlıyor hatta o alana hâkimiyet kuruyor.  Gelin, farklı şekillerde yorumlanmış Chester koltuk modellerininin nerede ve nasıl kullanıldıklarına bir de yakından bakalım.

Evinizin Merkezi Oturma Odalarınızda Tercih Edebileceğiniz Chesterfield Koltuklar

Chester koltuk takımları, birbirinden farklı tasarımları ile her tipten eve ve oturma odasına uyum sağlayabilir.  Hem dar alana sahip odalarda hem de geniş mekan tiplerinde kullanılabilir. Fakat chester koltuk takımlarını tercih edilirse bazı kriterleri göz önünde bulundurmak ve buna göre bir tercih yapmak gerekir. Oturma odanızı bu görkemli mobilyalar ile dekore etmek için göz önünde bulundurmanız gereken belli başlı unsurlar vardır. Gelin hep beraber bunları inceleyelim.

Klasik Oturma Odası İçin Chester Koltuk Takımı Nasıl Seçilmeli?

Klasik oturma odalarında ve salonlarda, mevcut dekorasyon hatlarının korunması ve oturma gruplarıyla odanın mükemmel bir uyum yakalaması için genel bir bütünlüğün sağlanması şarttır. Örneğin; Mira Maxi Koltuk Takımı ağır duruşuyla oturma odanıza asalet katabilir. Doğru renklerle dekore edildiğinde muhteşem bir uyum ortaya çıkarabilir.Eğer klasik bir tarzdan hoşlanıyorsanız; tek renkli, düz hatlı veya dalgalı chester koltuk takımlarına yönelebilirsiniz. Ayrıca koltuk takımı, oda içerisinde yer alan diğer mobilyalar ile uyumlu olmalıdır. Koltuk takımı ile diğer mobilyalar arasımda bir denge sağlanması adına aralarında contrast yaratılabilir. Chester koltuklarınız açık renkse diğer mobilyalarınız koyu renkte tercih edebilir, veya mobilyalarınız koyu ise açık renkli modelleri kullanabilirsiniz.

Image2mobilya denizi yatak yemek mutfak masasi salon odadi takimi 7
Mira Maxi Koltuk Takımı

Hareketli Oturma Odalarında Chester Koltuk Takımı Seçimi Nasıl Olmalı?

Evinizi dekore ederken güncel modayı takip ediyor  ve tercihinizi  canlı renklerden yana kullanıyorsanız chesterfield koltuk takımlarında fazlasıyla seçeneğiniz olduğunu söyleyebiliriz. Spor mobilyalar, kompozit ve alaşımlı oda mobilyalarıyla güzel bir uyum yakalayabilecek chester koltuk takımları için minderli, çift renkli ve oval hatlı koltuk modelleri iyi bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Modern ve spor tarzda oturma odaları için uzun chester koltuk takımları ve berjer ile başarılı bir dekorasyon yapabilirsiniz . Oturma odanızın genişliğine göre alanınıza modern görünümlü bir sehpa ekleyerek dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.  Bu tarz bir seçim için odada içeresinde hareket edeceğiniz alanı hesaba katmayı unutmayın.  Moca Maxi Koltuk Takımı, modern tasarımı ile spor tarzda oturma odası dekore etmek isteyenler için son derece uygun bir tercih olacaktır.

Dar Alanlı Salonlarda ve Oturma Odalarında Chesterfield Koltuk Takımı Seçimi

Chester koltuk modelleri arasında dar alanlı salonlarınız için ideal bir seçim yapmak istiyorsanız; alanı en verimli şekilde kullanmaya ve hareket kabiliyetinizi kısıtlamamaya dikkat etmelisiniz. Eğer takım alacaksanız bir adet bir adet üç kişilik iki adet tek kişilik mobilyaları tercih edebilir ya da köşe modellerinden faydalanabilirsiniz. Çok parçalı ve büyük takımlar seçmeniz oturma odanızı daha da küçültecektir.

Salonlarınızda kısıtlı olan alanı verimli bir şekilde kullanabilmek adına koltuk takımlarının sırt bölümüyle oturma bölümünün son noktası arasındaki mesafe en fazla 80 cm olmalıdır. Tercih edeceğiniz koltuklarda bu ölçüyü dikkate alabilirsiniz.  Odanızı olduğundan daha geniş görünmesi için diğer eşyalardan da yardım alabilir, mekanın merkezine tüm alanı kaplamayacak genişlikte düz halı satın alabilirsiniz.

İşletmeler ve Konaklama Merkezleri için Chesterfield  Koltuk Takımları

Kurumsal firmalar, oteller, pansiyonlar ve diğer işletmeler de chester koltuk takımlarının çokça tercih edildiği mekanlardandır. Hem rahat olması hem ortama kalite katması hem de dekorasyon anlamında kullanıcılara istediğini verebilmesi gibi avantajları nedeniyle chesterfield kanepenin bu tarz mekanlarda konumlandırıldığını görüyoruz. Eğer işletme sahibiyseniz mekânınız için seçeceğiniz mobilyanızın konforlu olmasına ve mekânınızın dekorasyonuna uyum sağlamasına kesinlikle dikkat etmelisiniz.

 

Siz de Mobilya Denizi’ne gelin chesterfield koltuk takımları ile hayalinizdeki yaşam alanını dekore edin.

Hemen https://mobilyadenizi.com.tr/  adresinin ziyaret edin, yaşam alanınıza asalet ve kalite katacak   chesterfield koltuk takımlarını inceleyin!

Bir yanıt yazın