ÇOCUK ODASI TASARLARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

2

Çocuk odası tasarlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Öncelikle rahatlık her yerde olmalı, aynı zamanda konforla birlikte sağlığın önemini de unutmamak gerekir. Çocuklarımızın gelişiminde de katkısı oldukça büyük ve önemli olan çocuk odalarında dikkat etmemiz gereken birçok dekorasyon detayı vardır. Sürekli zaman geçirilen bu alanda eğlenceli tasarımların yanı sıra yeterli derecede güvenlikli olması da bir o kadar önem taşır. Çocuklarımızın hayal dünyalarını geliştirecek güven dolu bir alanı, renkli bir atmosferi tercih ediyorsanız yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz:

Screenshot 2021 08 04T104059.555

  • Geniş alanlar oluşturun

Evin çoğu bölümünde de tercih ettiğimiz gibi çocuk odalarında da alan genişliğine dikkat etmemiz gerekir. Çocukların özgürce oynayabilecekleri alanları oluşturup fazla eşyadan kaçınmak gerektiğinin altını bir kez daha çizmek isteriz. Çocuk odalarında fazla eşyanın olmaması, özgürce oynanabilen alanın ferahlığı; çocukların gelişimi ve huzuru için de etkili olacaktır. Fazla yer kaplayan dolap, yatak gibi mobilyalardan kaçınmalı, tehlike arz eden kırılabilecek objelerden uzak durmalısınız.

  • Doğru mobilyaları seçmelisiniz

Doğru mobilya nedir? Öncelikle bu soru kalıbı ile önerimize başlayalım. Çocuk odalarının diğer odalardan hem fiziken hem de ruhen farklılıkları çoktur. Çünkü çocukların bulunduğu yerde her zaman farklılıklara, sadeliklere, yaratıcı alanlara ihtiyaç vardır. Buralarda fazlalık kelimesine yer yoktur. Doğru mobilya dediğimiz de şudur ki düşme tehlikesinin olabileceği, kırılabilecek bir objenin varlığı dışında olan güvenlikli mobilya ve dekorasyon tercihleridir. Dolap raflarının uzanabilir olması, kendi eşyalarını rahatlıkla toparlayabilecekleri alanlara sahip olması, çocukların keşfederek becerilerinin gelişimine katkı sağlayan objelerin bulunması, doğru oda seçimi ve doğru mobilya seçimi ile anlam kazanacaktır.

  • Organik içerikli mobilyaları ve dekoratif ürünleri kullanın

Çocuk odalarında tercih edilen halı, perde gibi ürünlerin özellikle çocukların sağlık yapılarına uygunluğu oldukça önemlidir. Tehlike yaratabilecek olan sentetik, kimyasal ürünlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Tercih edeceğiniz tekstil ürünlerinin doğal içerikli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Halı tercihlerinizi ise doğal iplikten üretilmiş jüt içerikli ürünlerden yana kullanabilirsiniz.

  • Aydınlatma kullanımına dikkat edin

Yaratıcı ve üretici beyinlerin odalarının her zaman ışıl ışıl, aydınlık olmasını isteriz, öyle değil mi? O zaman çocuklarımızın kaliteli vakit geçirebileceği aydınlık odalar için kollarımızı sıvamaya başlayalım. Gün ışığına yakın renkleri tercih ederek, doğal malzemelerden üretilen avizeleri tercih ederek; çocuklarımızın odak sürelerini arttırmayı sağlayabiliriz. Doğal ve güvenli ortam yaratmanın keyfini, çocuk odalarında doğru avize kullanarak gerçekleştirebiliriz.

  • Depolama alanlarını keşfedelim

Biter mi hiç çocuklarımızın kitapları, oyuncakları… Bunun için harika depolama alanlarını oluşturarak çocuklarımızın güvenle oynayacağı odaları hızlı bir şekilde tasarlayabiliriz. Sepetli oyuncak dolapları, kitaplıklarla karmaşadan uzak harika depolama alanlarını oluşturabiliriz.

Siz de renkli, eğlenceli, güvenli odalar tasarlamak isterseniz www.mobilyadenizi.com.tr’yi ziyaret edebilirsiniz.

Mobilya keşfinde yüzmek isteyenleri Mobilya Denizi’ne bekleriz.

 

 

Bir yanıt yazın