CHESTER KOLTUK TAKIMI 

Kapak5

 

Screenshot 77 1

 

Son zamanların en çok tercih edilen takımlarından olan chester koltuk takımı asil görünümü ile tüm zevklere hitap etmektedir. Asıl adı Chesterfield olan kapitone işçiliği ile göz kamaştıran chester koltuk takımı her zaman varlığını korumuş, modası geçmeyen ikonik takımlar arasında yerini almıştır.

Chester Koltuk Takımı Tarihçesi 

Bir rivayete göre 1600-1800’lü yıllarda İngiltere’de Anglo-Saxon bölgesinde, Chesterfield Kontu Lort Philip Stanhope, dönemin önde gelen asilzadelerin oturduklarında kıyafetlerinin kırışmaması için hizmetlilerine bir oturak tasarlamalarını emretmişti. Emir yerine getirildi ve tasarlatılan bu oturağa chesterfield denildi. İşte evlerin vazgeçilmez takımı olan chester koltuk takımı adını buradan almaktadır ve ilk üretildiklerinde oldukça pahalı olan chesterfield koltuk takımları, o dönemlerde sadece lortların, sanatkârların, politikacıların, ünlülerin; saray ve evlerinde kullanılmaktaydı. Chesterfield takımı birbirinden farklı tasarımlarıyla zamana ayak uydurması ile günümüze kadar gelmeyi başarmıştır ve her dekorasyona uyum sağlayan takımlar olarak odalarımızı süslemektedir.

Chester Koltuk Takımının Özellikleri Nelerdir?

Screenshot 78

 

İlk zamanlar chesterfield koltuk takımı koyu renk deri kumaşlardan tasarlanmıştır. Bu nedenle chester koltuk takımı denilince akla ilk olarak deri bir kumaş ve koyu kahve tonları gelmektedir. Farklı fikirlerin bir araya gelmesi ile bugün çeşit çeşit modelleri mevcuttur. Chester takımın asilliğini her tasarımda koruyan eşsiz, trend tasarımları ile Mobilya Denizi siz değerli müşterilerine hizmet vermektedir.  Bu harika tasarımların önde gelen özelliği ise kapitone kumaştan yapılmalarıdır. Kapitone deri döşemelere kapitone düğmeleri de eşit aralıklarla takılarak oymalı şık bir görünüm ile evlerimizin havasını değiştirir. Albenisi yüksek olan chester koltuk takımı modellerinde döşemeler olarak yalnızca hakiki deri değil suni deri, kadife, nubuk, saten, tay, sentetik ve pamuklu kumaşlarda kullanılmaktadır. Renk olarak kahve tonları, turuncu, hâkî, gri, bordo, siyah, beyaz, mavi kullanımı alışılagelmiş vazgeçilmezleridir. Her ne kadar chester koltuk takımlarda bu renklerin kullanımı yaygın olsa da son yıllarda soft ve pastel renkler bu harika takımların trendlerini oluşturmaktadır. Kendine has stili ile gold, bakır gibi metalik ayakları ve ahşap ayakları oldukça elagant bir izlenim katar. Chester takımının iskeleti ön plana çıkan detaylardan biridir. Genellikle sırt kısmı ile kolları aynı boyda tasarlanır. Döşeme raptiyeleri ile oluşan dolgun görünüm herkesin dikkatini çekmektedir. Aksesuar olarak ister minderli şekilde ister minderler olmadan kullanabilirsiniz. Gözlerimizi alamadığımız bu muhteşem chester takımlarını Mobilya Denizi’nde bulabilirsiniz.

Chester Koltuk Takımı Nerelerde Kullanılır? 

Screenshot 76

Chester koltuk takımı evler için salon ve oturma odası, yemek odası, misafir odası için tercih edilir. Ofislerde, çalışma odalarında kafelerde, hastane bekleme salonlarında, otellerde, AVM girişlerinde, lobilerde ve restoranlarda, işletmelerin bekleme salonlarında, konuk ağırlama odalarında, resmî kurumlarda kullanımı oldukça yaygındır. Özellikle de resmî mekanlarda deri işlemeli chester koltuk takımı tercih edilir. Bu kadar çok tercih edilmesinin nedeni ise görkemli görünümü ile herkesin dikkatini çekiyor olmasıdır. Hem kullanıcıları hem de gelen konukları, müşterileri cezbederek saygın bir profil oluşturması ile de tüketiciler için eşsiz bir takımdır. Birbirinden gösterişli chester koltuk takımları için Mobilya Denizi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Chester Koltuk Takımı Hangi Dekorasyonlar İçin Uygundur? 

Chester koltuk takımı genellikle vintage dekorasyonda kullanılsa da ev ve ofislerde klasik, avangart, country, modern, neo-klasik, asyatik dekorasyonlar için de kullanımı oldukça yaygındır. Ayrıca tekli, ikili, üçlü seçenekleri ile az da olsa retro ve geleneksel dekorasyonlar için tercih edildiği de görülmektedir. Farklı kullanım alanları ile farklı dekorasyonlara uyum sağlamaktadır ve her dekorasyona ağır bir hava katmaktadır. Özellikle orijinal çizgileri olan chester koltuk takımı modelleri vintage dekorasyonu için çok asil bir hava oluşturmaktadır. Daha modern dekorasyon oluşturmak isteyen tüketiciler tekli olarak ve daha spor çizgileri olan chester koltuk takımını seçmeleri uygundur. Bununla birlikte iki berjer ile olan chester koltuk takımlarının kombini gösterişi çok seven tüketiciler için vazgeçilmezdir. Renkleri ve kullanılan kumaşları ile bu dekorasyonlar kullanıldıkları yere ihtişam katmaktadır. Kafelerde puflarla birlikte kullanımı ise elit görünüm sağlar.

Chester Koltuk Takımı İçin Öneriler 

Chester koltuk takımı ister minderli kullanım olsun ister mindersiz kullanım olsun her zaman asilliğini korumaktadır. Mindersiz kullanım ile daha yenilikçi görünmektedir. Bu şekilde tasarımı olan Chester koltuk takımlarına modern çizgileri olan ürünler ile süslemeniz oda dekorasyonunda elit bir görünüm sağlayacaktır. Fakat minderli şekilde kullanıldığında renkler takıma uygun şekilde seçilmelidir ve minder dokuları tıpkı chester takımı kadar ağırlığını koruyan şık tasarım olmalıdır.

Tekli koltuk olarak ekoseli döşeme tercih edilmesi en uygunu olacaktır. Farklı döşemelerin bir arada bulunduğu rastgele dekorasyonu yapılmış chester koltuk takımı genellikle absürt görünümden dolayı tercih edilmez. Fakat farklı döşemelerin bir takım halinde sanatsal tasarım ile hazır sunulmuş olması odalara elit izlenim katar.

2’li berjer ile kombine edilmiş chester koltuk takımları daha cezbedici görünmektedir.

Chester Koltuk Takımlarında Nelere Dikkat Etmeliyiz? 

Eğer uzun süreli olarak kullanılması düşünülüyorsa chester koltuk takımlarında kullanılan döşemeye dikkat edilmelidir. Deri döşemeleri kullanırken dikkatli olunmalıdır. Sık sık kullanılan odalar için fazla tercih edilmezler. Sürekli kullanımda aşınan deri kolayca yıpranabilir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise chester koltuk takımının boyutlarıdır. Genellikle chester koltuk takımının boyutları büyüktür ve büyük odalar için tercih edilir. Küçük odalarda kaba bir şekilde durur ve bu da odanızın olduğundan daha küçük ve kullanışsız görünmesini sağlar.

Klasik bir model mi yoksa modern bir model mi alınacağına, dokusu olarak hangi kumaşın kullanılacağı alana daha iyi gideceğine önceden karar verilmelidir. Chester koltuk takımının her modeli çok ağır bir hava katsa da ortamına göre kendisini daha da gösterişli gösteren takımları seçmeniz sizin için en doğrusu olacaktır.

Temizleme olarak da kolay silinebilir döşemeleri olan chester koltuk takımı tercih edilmesi konfor sağlayacaktır.

Rahatlık çok önemlidir. Kullanılan süngere dikkat edin. Mobilya Denizi kalitesi bakımından en iyi süngerleri birbirinden asil chester koltuk takımlarında kullanarak siz değerli kullanıcılara sunmaktadır.

Chester Koltuk Takımı Konforu

Konforu bakımından kişiden kişiye değişen ve herkesin isteğine olanak sağlayan chester koltuk takımı sert veya yumuşak dokusu, açılabilir olması, olmaması, tüketicilerin tercih edeceği sünger özellikleri, döşemede kullanılan kumaşlara kadar çeşitlilik gösterir. Birbirinden farklı modelleri görünüm olarak şıklık kattığı gibi tüketicilere aranılan konforu da sağlamaktadır. Chester koltuk takımı dokusal olarak konfor sağlamasının yanı sıra psikolojik olarak da kişiler üzerinde olumlu etki oluşturmaktadır. Cezbedici tasarımı ile kullanılan odalarda eğlenceli bir izlenim oluşturur. Ofisleri ve çalışma odalarını sıkıcı olmaktan çıkarır daha keyifli hava katar. Misafir odalarında konuklar için daha iyi ağırlanma ortamı oluşmasına imkân sağlar ve düzenli, toplu duruşu ile algı olarak ferahlatıcı bir etki bırakır. Herkesin tercihlerine göre chester koltuk takımında aradığı konforu bulmalarını sağlayan Mobilya Denizi ile odalarınızı kuşatın, rahatlığınıza rahatlık katın!

Chester Koltuk Takımının Temizlemesi Nasıl Olmalıdır? 

Chester koltuk takımını temizlerken öncelikli olarak kapitone düğmeleri arasındaki tozları elektrikli süpürge ile çekebilirsiniz. Bunu yaparken de dikkat edin süpürgenizi gereksiz yere yüzey üzerinde bekletmeyin. Aksi takdirde kumaşın gerilmesini sağlayarak takımınızın duruşunu bozarsınız. Daha sonra kirli olan yüzeyleri yumuşak, nemli bir bezle silebilirsiniz. Silme işleminde kullanılan temizlik maddelerinde kimyasal temizlik maddelerinden ziyade doğal olan temizlik maddelerini tercih edin, böylece döşemelerin çabuk yıpranmasının önüne geçin.

Kadife olan döşemelerin temizliği için Arap sabunu tercih edilmesi çok daha uygundur. Kirli olan yüzeye fazla bastırılmadan temizlik yapılmalıdır. Kullanacağınız suyun aşırı sıcak olmamasına dikkat edin. Fazla sıcak su kadife kumaşınızın renginin solmasını sağlar. Silme işlemi bittikten sonra nemli bir bezle durulamasını yapın.

Pamuklu döşemeler için 2,5 litre ılık suya 1,5 yemek kaşığı sabun ekleyin ve hazırladığınız su ile silme işleminizi yapın. Arap sabunu yerine dilerseniz temizleme şampuanları da kullanabilirsiniz.

Nubuk kumaş döşemesi olan chester koltuk takımı için temizlikte kullandığınız bezin ıslak ve sert olmamasına çok dikkat edin. Nemli olmalıdır ve hemen durulanmalıdır. Islak bir bezle yapılan temizleme ile döşemelerde çatlaklar oluşur ve chester koltuk takımınızın kısa süre içerisinde yıpranmasını sağlar. Kapitoneli dikişlere de dikkat etmeyi unutmayın. Nubuk kumaş temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli şey yüzeyin ıslak bırakılmamasıdır. Onun haricinde lekeler hızlı bir şekilde geçecektir ve temizlemesi son derece kolaydır.

Sentetik döşemeleri olan chester koltuk takımı temizliğinde renklerin solmaması için yine Arap sabunu kullanımı daha uygun olacaktır ve silinen zemini sabunlu bir şekilde bırakmayarak nemli bir bezle durulamasını yapın. Yine silerken kapitonelere dikkat edin. Kapitonelerin arasını nemli yumuşak bir bezle hafifçe silebilirsin. Fazla bastırmadan silerseniz düğme arasının açılmasının da önüne geçmiş olursunuz.

Bir yanıt yazın