Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Önerileri 2021

Kapak2

Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon

Evimizin en gözde ikinci durağı, mutfaklarımız! Dergilerden fırlamış bir mutfak hemen hemen herkesin hayalidir. Doğal bir ışıkla aydılatılmış, kullanışlı, şık ve özgün bir mutfak evler için vazgeçilmez olmuştur. Bu nedenle ev dekorasyonunda tıpkı diğer odalar gibi mutfaklarda önem kazanmış, farklı dekorasyon seçenekleri ile hayal edilen mutfak tasarımları ortaya çıkmıştır. Fakat mutfak dekorasyonu diğer odalara göre daha zorlayıcı bir unsurdur. Küçük bir mutfağınız var ise bu durum biraz daha karmaşık bir hâl alabilir. Yoğun tempolu şehir hayatında kullanışlı bir mutfak tasarımı ile kendimize harika bir yaşam alanı yaratabiliriz. Özellikle fonksiyonel bir tasarımla küçük mutfakları kullanışlı hale getirebilir, küçük mutfakları hayallerimizdeki gibi dekore edebiliriz. Gelin hep birlikte küçük mutfakların nasıl dekore edileceğini öğrenelim.

 

İlk adım tarzınızı belirlemek!

 

Hepimiz dergilerdeki mutfaklara bayılıyoruz ama konu kendi mutfağımız olduğunda hangi tarz olacağına bir türlü karar veremiyoruz. Hayalinizdeki mutfak için ilk yapmanız gereken hangi tarzlardan hoşlandığınıza karar vermek. Minimalist, bohem, rustik veya endüstriyel… Bazen tek bir tarz bazen ise birden fazla tarzı aynı anda beğenebilir, dekorasyon seçiminizde kullanmak isteyebilirsiniz. Tarzınızı belirledikten sonra mutfağınızın kullanışını bozmayan mobilyaları seçmelisiniz.

 

Örneğin: Mutfağınız küçük ve karar verdiğiniz dekorasyon tarzı bohem ise Flora Masa Takımımızı ya da hem minimalist hem de endüstriyel tarzı beğeniyor aynı anda kullanmak istiyor iseniz Optima Mutfak Bank Takımımızı inceleyebilirsiniz.

 

Tarzımızda karar kıldık, mobilyamızı seçtik sırada ne var diyorsanız küçük ama etkili bir optik illüzyon var! Küçük mutfakları olduğundan daha büyük ve aydınlık gösterecek şey mutfakta kullandığımız renktir. Küçük mutfak hangi renk olmalı diyorsanız cevabını verelim beyaz ve tonları! Beyaz ve tonları, bulunduğu ortamın daha geniş gözükmesini sağlar. Aynı zamanda ışığı iyi yansıttığı için daha aydınlık bir mutfak oluşturmanızı yardımcı olur. Her ne kadar farklı mutfak renkleri dikkat çeksede (siyah, bordo, yeşil…) mutfağınız küçük ise mutlaka beyaz rengi tercih etmelisiniz. Yine de farklı bir renk istiyorsanız mutfağınızın küçük bir bölümünde farklı bir renk kullanarak mutfak renginize hareket katabilirsiniz.

 

Kendinize özel alan yaratın.

 

Mutfak dekorasyonunda bir diğer nokta özel alan yaratmaktır. Yemek hazırlarken, yemek yerken veya sadece otururken tarzınızı yansıtan, kullanışlı ve rahat bir köşe kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Küçük mutfak dekorasyonunda seçeceğiniz mobilyaların özellikle yer kaplamaması aynı zamanda saklama alanları olmasına dikkat etmelisiniz. Saklama alanları olan mobilyalar depolama ihtiyacınızı karşılarken mutfak alanınızı daraltmaz.

 

Mutfağınız tarzınızı yansıtsın!

 

Özgün bir fikirle her gün mutfağınızda vakit geçirirken, misafirlerinizi ağırlarken hayran kalacağınız tasarımlar yaratın! Mutfakta abajurun ne işi var diyenlere aldırış etmeyin, özellikle küçük mutfaklarda ölü alan olarak adlandırdığımız kullanışlı olmayan kısımları yaratıcı fikirler ile süsleyebilir veya duvar raflarından yararlanarak daha fazla depolama alanı oluşturabilirsiniz. Yine mutfağınıza doğadan bir parça ekleyerek taze bir görüntü yakalayabilirsiniz. Son zamanlarda mutfaklarda popülerleşen dikine bahçecilik kendi mutfağınızda sebzelerinizi yetişmenize imkân sağlamaktadır. Yemek pişirirken yanı başınızdaki mini bahçenizden koparacağınız sebzeler kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Eğer evinizde çocuğunuz varsa karalama tahtası ve mini bir tabure ile ölü alanınızı çocuğunuz için bir tuvale dönüştürebilirsiniz. Siz mutfakta vakit geçirirken çocuğunuz ona özel oluşturduğunuz alanda dilediği gibi çizim yapabilir.

Küçük mutfak dekorasyonları
Küçük mutfak dekorasyonları
Küçük Mutfaklarda Eşya Yerleşimi

 

Mutfak rengi, mobilya seçimi, yaratıcı fikirler derken diğer konumuza geldik. Küçük mutfak nasıl yerleştirilir? Mutfak eşyalarınızı yerleştirirken düşünmeniz gereken şey en çok hangi eşyaları kullandığınız. Çok sık kullandığınız eşyaları kolaylıkla ulaşabileceğiniz alanlara mutfak organizerleri yardımı ile yerleştirerek hem alandan tasarruf edebilir hem de mutfak tezgahında kalabalık bir görüntünün oluşmasını engelleyebilirsiniz. Baharatlık, un vb. gıdalarınız için mutfak adasından yararlanabilirsiniz. Özellikle taşınabilir adaları ihtiyaç duyduğunuzda kolaylıkla hareket ettirebilirsiniz. Tüm bu öneriler ile hayalinizdeki mutfağı tasarlayın. Tasarladığınız mutfağın her anlamda kusursuz olmasını istiyor iseniz uzmanlarımızdan ücretsiz yardım alabilir, mutfağınız için en doğru mobilya seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın