Ergonomik Mobilyalar

toprak yatak odasi takimi

Ergon kelimesi Yunancada ‘’iş’’, Nomos ise ‘’kanun’’ anlamına gelmektedir. Ergonomi ise bir bilim dalı olarak işbilimini anlatır. Ergonomi bilimi, insanı ve çevresini iyi tanımayı ve işi çalışana uygun hale getirmeyi amaçlar. Bundan hareketle ergonomi veya ergonomik olan üretimler, insanın hareketini ve çevrenin birlikte uyumlu çalışmasını konu edinir. Tasarımda ise ergonomik mobilyalar tamamen insanın hayatını ve yaşayış biçimini kolaylaştıran iş yapmaya uygun tasarımlardır. İnsanın fiziksel, biyomekanik, psikolojik ve fizyolojik özellikleri göz önüne alınarak tasarlanan ergonomik mobilyalar hareketinizi kolaylaştırır ve fizyolojik olarak insan bedenini ve iskelet sistemini iyi tanıyan insana uygun tasarımlardır.

lusso maxi koltuk takimi

Ergonomik Mobilyaların Hayatımızdaki Yeri

Ergonomik mobilyalar tasarlanırken temel hedef insandır. İnsan vücuduna uygun konforlu, verimli tasarımlarla günlük yaşam koşturmacasında rahat etmemizi sağlar. Sadece iş yaparken değil ailecek zaman geçirdiğimiz zamanlarda, uyurken, yemek yerken insana dair olan temel ihtiyaçların günlük yaşam içerisindeki olan konforunu arttırır. Ergonomik mobilyalar tasarlanırken en önemli kriter, sağlıktır. Ergonomik mobilyaların çok fazla tercih edilmesinin sebebi de buna dayanır. Böylece çalışma ve yaşam alanlarımızda iyileştirilmeye gidilmiştir.

Geçmişten Günümüze Ergonomik Uygulamalar

Ergonomik uygulamaların temeli 1940’lara yani 2. Dünya Savaşı zamanına dayanır. Ergonomik uygulamalar geçmişten günümüze üç farklı şekilde oluşturulmuştur. En başta insanların makinalara uyumlu hale getirilmesi amaçlanıyordu. 2. Dünya Savaşı dönemi ihtiyaçları ergonomik olanı bu anlamda şekillendirmiştir. Fakat sonraları insan yönlü bakış açısı gelişerek insana uygun olan tasarımlar yapılmaya başlanmıştır. Bu sefer makinalar yani üretimler insanlara uygun olmaya başlamıştır. Günümüzde ise insan yönlü bakış açısı bilimin gerektirdikleriyle birleşerek insan-bilim bakış açısı hâkim olmuştur. Sistem yönlü tasarımlarla insana ve işe uygun ortak tasarımlar üretilerek makine, tasarım veya ürünlerin en maksimum verimlilik seviyesine ulaşması amaçlanmaktadır.

lusso yatak odasi takimi

Ergonomik Mobilyaların Baş Tacı: Ahşap

Ahşap tasarımlar tarih boyunca tasarımcıların daima ilgisini çekmiştir. Ahşap mobilya tasarımları da sıklıkla ergonomik mobilya tasarımlarında yerini bulur. Bunun sebebi ahşabın verdiği hissiyattır. Ahşap malzemenin rengi ve dokusu insanlara doğayı çağrıştırır. Psikolojik olarak insan beyni, doğadan olanı seçmeye meyillidir. İçgüdüsel olarak doğal olana çekilmemiz ve verdiği huzur apayrıdır. İnsanın çevresiyle sürekli bir ısı alış-verişi vardır. Çevremizle yaptığımız ısı alış-verişi ahşap malzemede nasıl olduğu incelendiğinde insanın ahşap olanla daha çok etkilendiği ve tercih ettiği görülmüştür. Ergonomik mobilyalar tasarlanırken de bu sebeple ahşap detaylara yer verilir. Ergonomik tasarımlar ahşabın rahatlatıcı ve sıcak hissiyle birleştiğinde insan için verimi ve konforu da artmış olacaktır. Mobilya Denizi de ahşabın psikolojik etkisini göz önünde bulundurarak ergonomik mobilya takımlarında ahşap eklentilere yer vermiştir.

Ergonomik Tasarımların Önemi

Ergonomik mobilyalar insana uygun tasarlandığı için hayatlarımızı kolaylaştırıcı etkisi vardır. Sağlıklı olanı tercih etmek istiyorsanız işlevsel Mobilya Denizi takımlarına bir göz atmak isteyebilirsiniz. Ergonomik olanı tercih etmek sağlığı ön plana almak demektir. Zor iş hayatı ve günlük koşturmacada en verimli uygun olanı kullanmak hayata yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.

Hem Ergonomik Hem Şık

Sırt mekanizmalı koltuklar işlevsel ve konforlu olması açısından insan sağlığı için önemlidir. Mobilya Denizi de koltuk takımlarında CCS sırt mekanizmasına yer verir.

Puffy Maxi Koltuk Takımı’nın ayarlanabilir kol ve sırt mekanizması sağlıklı bir oturuş sağlar. Kendinize göre ayarlanabilir özelliğiyle nasıl rahat ediyorsanız size iyi geleni bulabilirsiniz. Aynı zamanda koltuk ahşap iskelet ve ayak uygulamasıyla doğadan olanı yaşam alanlarınıza taşıyor. Böylece ergonomik oturma keyfinin tadını çıkarabileceksiniz.

Verona Koltuk Takımı’nın CCS sırt mekanizması uygulaması vardır. CSS sırt mekanizması sayesinde koltuk istediğiniz gibi ayarlanabilir. 180 derecelik açıyla açılabilir duruma gelir. Konforunuza göre ayarlanabilen bu uygulama ile sırtınızın ve belinizin rahat etmesi için size en iyi gelecek oturma şeklini bulabilirsiniz. Kıvrımlı koltuk formlarıyla da beraber ergonomik bir oturuş deneyimi yaşatacaktır.

Soho Maxi Koltuk Takımı da yine aynı şekilde CCS sırt mekanizması uygulamasına sahiptir. Bu uygulama sayesinde geniş bir oturum imkânı sağlıyor aynı zamanda koltuğunuzu yatak olarak da kullanabiliyorsunuz. Hem ergonomik hem de şık yapısı ile odanıza yeni bir soluk getirecektir.

Picco Maxi Koltuk Takımı ile modern şıklığı yaşam alanlarınıza taşıyacaksınız. Kumaşının asaleti ile asil bir görünüm elde ederken fonksiyonel koltuk tasarımı ile de ergonomik oturuş deneyimini yaşatıyor. Ayak ve iskelet sisteminde kullanılan ahşap ile iyi hissedecek. Ahşapla renk bütünlüğü kuran mobilyalar sayesinde de odanızın enerjisi değişecektir.

Siz de mobilyalarınızda fonksiyonelliği arıyorsanız ve ergonomik sırt duruş mekanizması ile sağlıklı bir oturuş keyfini yaşamak isterseniz Mobilya Denizi sizler için en iyisini istiyor. Hemen https://mobilyadenizi.com.tr/ adresini ziyaret edin.

Bir yanıt yazın